Petícia
Verejná výzva advokáta JUDr. Martina Ribára, predsedu Občianskeho združenia ZA DEMOKRACIU A PRÁVNY ŠTÁT advokátom združeným v Slovenskej advokátskej komore na prejavenie kolegiálnej a morálnej podpory väzobne stíhanému kolegovi advokátovi Mgr. Marekovi Parovi
Právo na súdnu ochranu a právo na spravodlivý proces, vrátane práva na obhajobu, patria v demokratickej spoločnosti medzi základné práva a slobody jednotlivca. Jeho eminentnou súčasťou je antická zásada „ex iniuria ius non oritur“ (z nepráva nemôže vzniknúť právo).
Celospoločenský oprávnený dopyt spoločnosti na jej očistu musí byť v právnom štáte v duchu vyššie uvedených zásad dosahovaný výlučne legálnymi prostriedkami. V súčasnosti však z mnohých strán zaznievajú hlasy spochybňujúce Slovenskú republiku ako právny štát zlyhávajúci práve pri poslaní realizácie očisty spoločnosti.
V prípade kritiky týchto postupov zo strany advokátov (ale aj iných odborníkov) sa stáva bežným javom, že ich odborné názory sú dehonestované, politizované a v krajnom prípade dokonca vyhodnocované ako kriminálna alebo protispoločenská činnosť. Odborné názory advokátov, advokátskej obce, ale aj iných odborníkov nevyvolávajú odbornú vecnú diskusiu, ale reakciou na ne je len veľmi jednoduché a heslovité politické hodnotenie zo strany politikov, médií a dokonca aj predstaviteľov OČTK v mediálnych vystúpeniach.
Advokáti sú označovaní ako služobníci a lokaji mafie či oligarchov, ako nositelia korupčného správania, ako tí, pre ktorých je na prvom mieste ich odmena a spravodlivosť je pre nich len prázdnym pojmom. Veľmi nebezpečnou sa stala snaha orgánov verejnej moci o zásahy do advokátskeho stavu a do nezávislosti advokácie aj snaha OČTK spochybňovať a prelomiť advokátsku mlčanlivosť voči klientom vytváraním rôzneho druhu nátlaku na advokátov.
Náš kolega advokát Mgr. Marek Para bol dňa 2.5.2022 rozhodnutím NS SR vzatý do kolúznej väzby. Iniciátor tejto výzvy JUDr. Martin Ribár sám strávil vo väzbe 565 dní, pokiaľ nebol z väzby prepustený Nálezom Ústavného súdu SR zo dňa 13.5.2022 sp. zn.: III. ÚS 33/2021, nakoľko až ústavný súd rozhodol o nezákonnosti jeho väzby. Stalo sa to aj vďaka podpore kolegov advokátov – signatárov Iniciatívy advokátov za právny štát ako aj vďaka podpore Slovenskej advokátskej komory k ústavnej sťažnosti JUDr. Martina Ribára listom Amicus curiae zo dňa 12.11.2020 https://www.sak.sk/web/sk/cms/link/news/370420
Prípad obvinenia a väzobného stíhania avokáta Mgr. Mareka Paru vykazuje podobné znaky ako prípad JUDr. Martina Ribára, nakoľko obvinenie advokáta Mgr. Mareka Paru rovnako úzko súvisí s výkonom advokácie – poskytovaním obhajoby v trestných konaniach.
My, advokáti, obhajujeme práva a slobody jednotlivca v našej spoločnosti, často sme MY tí poslední, ktorí majú možnosť zabrániť krivde, nespravodlivosti. My sme tí, ktorí sprostredkujú spravodlivosť pre bežného občana. V trestných konaniach stojíme proti štátu a celej jeho mašinérii, bojujeme o to najcennejšie, čo človek má – jeho slobodu. My advokáti sme podľa ESĽP jedným zo štyroch pilierov ochrany práva a spravodlivosti.
Je potrebné zmeniť spoločenské nastavenie chápania advokáta ako „diablovho advokáta“ a vrátiť sa k jeho pôvodnej definícii „advokáta“ z latinského „advocatus“ – privolaný na pomoc. Táto definícia je jediným správnym chápaním poslania advokáta, ktorého úlohou je v každej chvíli podávať pomocnú ruku svojmu klientovi a bránením a hájením klientových práv zabezpečovať realizáciu princípov právneho štátu. Takto k tomu vždy pristupovala aj Slovenská advokátska komora, ktorá disponuje efektívnym samosprávnym mechanizmom postihovania tých jej členov, ktorí porušia stavovské predpisy alebo sa svojmu poslaniu spreneveria.
V tejto súvislosti je nutné odcitovať niekoľko právnych viet z prvého Nálezu Ústavného súdu SR III. ÚS 33/2021 zo dňa 13.5.2021 o porušení základných práv a slobôd advokáta JUDr. Martina Ribára:
„Advokát zabezpečuje základné právo na právnu pomoc vrátane obhajoby v trestnom konaní v prospech svojich klientov. Podobne ako ESĽP aj ústavný súd je toho názoru, že väzobné stíhanie osôb, ktoré pôsobia v oblasti práva (sudcovia, prokurátori, advokáti), musí byť podrobené najprísnejšiemu posúdeniu“ (napr. rozsudok ESĽP zo 16. 4. 2019 vo veci Alparslan Altay c. Turecko, sťažnosť č. 12778/17 vo vzťahu k sudcom).“
„V prípade advokátov je v hre totiž nielen výkon slobodnej profesie advokáta, ale každé trestné stíhanie advokáta súvisiace s výkonom jeho profesie v sebe obsahuje aj mraziaci účinok pre ostatných advokátov poskytovať túto pomoc v prospech klienta, a tým oslabuje dôveru v právny štát.“
„Advokáti hrajú kľúčovú úlohu v rámci súdnej moci, pretože vystupujú ako sprostredkovatelia medzi spoločnosťou (klientami, ktorých zastupujú) a súdom. Ich úlohou je zaisťovať dôveru medzi spoločnosťou a súdmi, čím je táto úloha nenahraditeľná v demokracii a v právnom štáte (por. rozsudok ESĽP vo veci Francois c. Francúzsko, sťažnosť č. 26690/11, bod 51 a tam cit. case-law).“
„Preto je pri trestnom stíhaní advokátov, resp. ich väzobnom stíhaní, nutné postupovať s najvyššou mierou opatrnosti.“
Z vyššie uvedených dôvodov my dole podpísaní advokáti:
- Vyjadrujeme kolegiálnu a morálnu podporu väzobne stíhanému advokátovi Mgr. Marekovi Parovi, ktorého obvinenie úzko súvisí s výkonom jeho advokátskej činnosti ako trestného obhajcu.
- Odmietame, aby nami prezentované odborné názory v trestných, ale aj v iných konaniach boli dehonestované, politizované a v krajnom prípade dokonca vyhodnocované ako kriminálna alebo protispoločenská činnosť.
- Odmietame stotožňovanie našej práce v prospech klienta so samotným klientom, resp. so správaním, činnosťou a postojmi klienta.
- Odmietame, aby zákonom stanovená povinnosť mlčanlivosti advokátov ako esenciálnej súčasti práva na obhajobu bola prelamovaná nátlakovými prostriedkami zo strany OČTK vrátane použitia účelových trestných konaní a väzobných stíhaní.
- Vyzývame orgány činné v trestnom konaní a súdy, aby v duchu ustálenej súdnej praxe ústavného súdu väzobné stíhanie advokátov podrobovali najprísnejšiemu posúdeniu, nakoľko každé trestné stíhanie advokáta súvisiace s výkonom jeho profesie v sebe obsahuje aj mraziaci účinok pre ostatných advokátov poskytovať túto pomoc v prospech klienta, a tým oslabuje dôveru v právny štát.
JUDr. Martin Ribár – iniciátor výzvy a predseda OZ ZDAPŠ